Topuk Ağrısı

Topuk Ağrısı

Topuk Ağrısı, ayak bölgesinde en sık karşılaşılan problemlerden biridir.

Çıplak ayakla sert zeminde yürümek, uygun olmayan ayakkabı kullanımı topuk ağrısına yol açabilir.

Ağrıyan topuğu dinlendirmek, çoğunlukla problemin çözülmesini sağlar. Ancak topuk ağrısının erken belirtilerini görmezden gelip aktiviteleri sürdürerek, hassas ve acıyan topuğunuzu kullanmaya devam ettiğinizde, topuk ağrısı artacak ve kronikleşecektir.

Değerlendirme ve Tedavi;


Topuk ağrısının birçok sebebi vardır. Doktora başvurduğunuzda, tam olarak ağrınızın nerede olduğunu ve ne zamandan beri devam ettiğini anlatın.

Doktorunuz, hassasiyet ve şişlikle ilgili belirtileri arayarak sizi muayene edecektir. Genel olarak topuk ağrısına neden olan durumlar, iki ana kategoride toplanırlar.


1. Topuğun Alt Bölüm Ağrıları

Bu bölgede ağrılar topuktan başparmağa uzanan plantar fasya olarak adlandırılan adelede oluşur.

Plantar Fasitis (subkalkaneal) :

Çok fazla koşma ve zıplama, ayak parmaklarından topuk kemiğine uzanan adele bağlantılarının (fasya) inflamasyonuna neden olur.

Ağrı topuğunuzun altında ve merkezinde toplanır, başlangıçta orta derecededir, fakat gece boyunca dinlenmenizden sonra ilk adımı attığınızda aniden şiddetlenir.


Topuk Dikeni:

Plantar fasitis uzun süre devam ederse, fasya doku bantlarının topuğa bağlandığı yerde bir topuk dikeni (kalsiyum tortusu) şekillenir.

Bu, çekilen röntgende kolayca görülebilir. Tedavi, çoğunlukla plantar fasiitisle aynıdır.

2. Topuğun Arka Bölgesinde Ağrı


Eğer topuğunuzun arkasında ağrı varsa, aşil tendonun (Aşiltendinitis) topuk kemiğine bağlandığı bölgede enflamasyon söz konusudur. Bu durum sıklıkla, çok fazla koşma veya topuğun arka kısmına sürten ayakkabıların giyilmesi sonucu ortaya çıkar. Topuk arkasındaki ağrı, zamanla yavaş yavaş derinin kalınlaşmasına sebep olabilir. Topuğunuzun arka kısmının üzerinde, dokunmakla hassas ve sıcak hissedilen bir şişlik (çıkıntı) gelişebilir.

Ağrı, istirahatten sonra ilk harekete başladığınızda ortaya çıkar. Çıkıntılar varsa normal ayakkabılar giydiğinizde canınızı yakabilir.

 
Tedavi

- Öncelikle probleminize neden olan aktiviteler durdurulmalıdır.

- Doktorunuz topuk desteği veya özel tabanlık kullanmanızı önerecektir.

- Gerek plantar gerekse aşit tendinitis için özel germe egzersizleri önerilecektir. Çok kronikleşmik problemlerde
  fizik tedavi ve rehabilitasyon ihtiyacı olabilir.

- Ağrı ve şişlik için nonsteroid antienflamatuar ilaçlar önerilir.

 Bu standart tedavilerden yeteri düzeyde fayda görmeyen hastalarda biyolojik tedavi olarak adlandırılan özel bir tedavi uygulanabilir.

Bu tedavi de hastadan alınan kandan ayrıştırılan trombosit hücreleri (pıhtılaşma hücreleri)  ağrılı bölgeye enjekte edilecektir.

Trombosit hücrelerin iyileşmeyi hızlandıran faktörler salgıladığı kabul edilmektedir. Bu faktörlerin iyileşmeyi hızlandırdığı düşünülmektedir.